نکات بهداشتی
تاريخ : پنجشنبه 3 شهريور 1390 | نویسنده : آرزو
بازدید : 1287 مرتبه

بالا آوردن یا برگشت غذا از معده به مری که در شیرخواران زیاد هم دیده می‌شود چگونه به وجود می‌آید؟...ادامه مطلب...

موضوع : نکات بهداشتی
تاريخ : پنجشنبه 3 شهريور 1390 | نویسنده : آرزو
بازدید : 1557 مرتبه

آهن از عناصر ضروری برای بدن انسان است و به همین علت برای تامین آهن کودکان به آنها قطره ی آهن داده می شود. اما آیا راهی وجود دارد که دندان های کودک ما با مصرف قطره ی آهن تغییر رنگ ندهد؟...ادامه مطلب...

موضوع : نکات بهداشتی
تاريخ : پنجشنبه 3 شهريور 1390 | نویسنده : آرزو
بازدید : 1194 مرتبه

مراقبت نوزادی دوران نوزادی به ۲۸ روز اول تولد اطلاق می شود و بسیار حائز اهمیت میباشد زیرا … :ادامه مطلب...

موضوع : نکات بهداشتی
تاريخ : چهارشنبه 22 تير 1390 | نویسنده : آرزو
بازدید : 1956 مرتبه

اولین مرحله ی بیدار و فعال كردن حس لامسه در نوزادان ، نوازش و در آغوش گرفتن آنهااست.با این عمل به نوزادمان این حس را منتقل می كنیم كه دوستش داریم و جایش امن است.اولین احساس امنیت که پایه گذار بسیاری از توانمندی های آیند ه است از همین زمان شکل می گیرد.

 اولین رابطه ی نوزاد با دنیای خارج از طریق لمس كردن می باشد و این حس را نوزاد ازطریق پوست و سپس به وسیله ی دهان تجربه می كند.

ماساژ دادن كودكان باروغنهاي مخصوص و طبيعي به اندازه مصرف شير و خواب كودك مي تواند مفيد و با اهميت باشد چرا كه باعث رشد بهتر مغز و شادابي و طراوات كودك شود.

همچنين در آغوش گرفتن كودك توسط پدر و مادر نيز داراي اهميتي به اندازه مصرف شير خوابيدن كودك در تضمين سلامت رواني و جسمي كودك است.

ماساژ دادن كودكان باعث رشد بهتر مغز واندامهاي حسي حركتي و عملكرد بهينه سيستم دفاعي بدن كودك مي‌شود. در عین حال حس لامسه ی كودك را نیز تقویت می كند.  

در دوران جنینی به دلیل وجود كیسه آبی كه درآن قرار دارد و به وسیله ی دیواره بطن مادر، جنین به این احساس آرامش و امنیت دست می یابد ولی با تولد ، این رابطه ی فیزیكی از بین می رود و اینجاست كه نوزاد ، نیاز به نوازش پیدا می كند تا فقدان رابطه ی فیزیكی دوران جنینی را جبران كند و والدین بایك برنامه ریزی مناسب می توانند این خلاء راپر كنند. و همه مادران به طور غريزي با لمس کردن و ناز و نوازش کودک سعي در ايجاد ارتباط با او دارند. در اين که در چند ماه نخست پس از تولد، « تماس فيزيکي » با کودک از اهميتي حياتي برخوردار است، هيچ ترديدي وجود ندارد. علاوه بر اين ماساژ دادن صحيح بدن کودک در تقويت عضلات و مفاصل بدن او، سريعتر و نرمتر کردن حرکات دست و پا ،تأمين امنيت کودک جهت انجام فعاليت هاي حرکتي و نيز تأثير مطلوب بر روي جريان خون و سيستم عصبي، بسيار مفيد مي باشد.
علاوه بر تأثيري که حرکت دستها بر روي پوست بدن کودک دارند، شنيدن صداي گرم مادر و مشاهده ژست ها و حالات صورت او در ايجاد ارتباطي روحي - عاطفي بسيار مؤثر است. بنابراين در طول ماساژ، مرتباً با او حرف بزنيد.
بهتر است قبل ازشروع، لباس هاي کودک را کم کنيد (اگر کودک از برهنه بودن خوشحال نیست، با لباس او را ماساژ دهید).درجه ی حرارت اتاق باید مناسب باشد(نه گرم و نه سرد باشد).

زمان ماساژ دادن:

بهترین زمان را برای ماساژ كودكتان انتخاب كنید كه به دور از هرگونه عوامل مزاحم همچون زنگ تلفن، صدای تلویزیون و ...باشد. براي ماساژ دادن، بهتر است مواقعي را که کودک سر حال و با نشاط است، انتخاب کنيد.

زمانی را انتخاب کنید که خود شما آرامش داشته باشید و کودک هم گرسنه نباشد، همچنین ماساژ دادن بلافاصله بعد از غذا خوردن کودک هم مناسب نیست.

زمانی كه كودك شما تمایل به بازی دارد از ماساژ دادن او پرهیز كنید. و اغلب از زمان هایی كه تنها هستید برای ماساژ دادن كودك استفاده كنید.

زمان ماساژ دادن باید ابتدا کوتاه باشد تا کودک با آن آشنا شود، به عبارت دیگر ماساژ دادن باید تا زمانی ادامه یابد که کودک دوست داشته باشد و به چهره ی شما نگاه می کند و می خندد. زمانی که کودک سر خود را به طرف دیگر می برد و اخم می کند و یا گریه می کند ، ماساژ دادن را باید قطع کنید.

شروع کار:

شما می توانید برای انجام این كار كودك را روی پایتان یا روی یك میز پهن قرار دهید. هنگامی كه نوزاد بزرگتر می شود، می توانید با انداختن یك حوله تمیز روی زمین این عمل را انجام بدهید. به این ترتیب که ابتدا حوله اي تميز و نرم را براي قرار دادن کودک بر روي آن، زیر کودک پهن کنيد (تا اگر ادرار کرد بتوانید آن را عوض کنید). خود شما نیز سعی كنید در وضعیت مناسبی قرار بگیرید برای این منظور پشت خود را به دیوار یا پشتی و صندلی تكیه بدهید. قبل از شروع ماساژ، زیورآلات را از دستتان خارج نموده تا بدن كودك آسیب نبیند، دست های خود را بشویید، براي آنکه دستهايتان به هنگام تماس با بدن کودک، به اندازه کافي گرم باشند، قبل از شروع، کف دستهايتان را با چند حرکت سريع به هم بماليد سپس دست های خود را با کمی روغن چرب کنید و شما همچنین می توانید برای ماساژ بدن نوزادان و دستهایتان را به شیر آغشته كنید.

روغن های مناسب برای ماساژ دادن:

از روغن علاوه بر خواص مفیدی که دارد باعث می شود كه بین دستان شما و بدن كودك اصطكاك ایجاد نشود و پوست حساس كودك آسیبی نبیند. روغن بادام شیرین یا روغن زیتون و روغن های طبیعی خوب است و علاوه بر شادابي پوست بر سيستم دفاعي بدن و بهبود تنفس کودک مؤثر مي دانند. بهترین روغن برای ماساژ كودكان و نوزادان، روغن اسطوخودوس می باشد. استفاده از روغن آفتاب گردان، کودک را از بروز بيماري عفوني و جراحت مصون مي دارد و روغن کنجد و روغن بادام پوست کودک را نرم و لطيف مي کند.به گفته پزشکان و متخصصين کودک، ماساژ کودک با روغن گندم سبب تنظيم عضلات کودک و ويتامين سرشار موجود در اين ماده باعث طراوت پوست مي شود.شايان ذکر است؛ همچنين ماساژ دادن مرتب نوزاد، با روغن هاي طبيعي با خواص مختلف از بروز ناراحتي هاي تنفسي در کودک جلوگيري مي کند روغن های فرار و معطر برای این کار اصلا مناسب نیستند.

طریقه ی ماساژ دادن:

ماساژ را با عجله انجام ندهید. ابتدا از پشت گردن شروع کنید و بعد بازوها و دست ها را ماساژ دهید.شكم كودك را همیشه به صورت دایره ها ی كوچك ماساژ دهید. در مرحله بعد نوبت به پاها و صورت نوزاد می رسد. با انگشتان صورتش را به آرامی به صورت دایره وار نوازش كنید.

ماساژ جلوي بدن

 

 ماساژ جلوي بدن شامل حركات دوراني قفسه سينه و سپس حركات دوراني شكم مي‌شود. در حالي كه كودك به پشت خوابيده هر دو دست را به نحوي روي قفسه سينه قرار دهيد كه انگشتانتان در قسمت فوقاني قفسه سينه قرار بگيرد. البته حرکات دست نبايد هيچ فشاري را به اين نواحي وارد آورد و در عمل تنفس کودک اختلال ايجاد نمايند.  از مركز قفسه سينه به سمت چپ و راست به آرامي و به صورت چرخشي ماساژ دهيد و به سمت بازو‌هاي كودك ببريد. در اين مرحله نيز بايد چرخش در جهت حركت عقربه‌هاي ساعت باشد. اين كار را چند بار تكرار كنيد. اين كار در بهبود ظرفيت ريه‌ها و بالانس تنفسي كودك بسيار مفيد است.

 

 بعد از قفسه سينه نوبت به ماساژ شكم مي‌رسد. يكي از دست‌هايتان را به صورت افقي بالاي شكم قرار داده و به آرامي به سمت پايين ماساژ دهيد. درست قبل از اين‌كه دستتان را برداريد، دست ديگر را بالاي شكم قرار دهيد و حركت را 6 بار تكرار كنيد. در حركت بعدي ماساژ شكم از اطراف ناف به سمت بيرون با حركت چرخشي انجام مي‌شود. براي انجام اين حركت مفيد ابتدا با دو انگشت از نزديك ناف كودك شروع كنيد با حركت چرخشي در جهت عقربه‌هاي ساعت به سمت بيرون. اين حركت را تا قسمت‌هاي داخلي كشاله ران ادامه دهيد. اين حركت را مجددا انجام دهيد، اما اين بار با كف دستتان و در حالي كه انگشتان تماسي با پوست كودك ندارد، انجام دهيد. سپس حركت بعدي را كه زانو ـ شكم نام دارد، انجام دهيد. دو زانوي كودك را به هم بچسبانيد و سپس زانوها را خم كنيد و به آرامي به سمت شكم نزديك كنيد. همانطور كه قبلا هم گفته شد مجموع اين حركات شكمي در بهبود عملكرد سيستم گوارشي و درد‌هاي كوليكي شكم نوزادان بسيار موثر است.

ماساژ پاها:

 

پاها را يکي يکي ماساژ دهيد. با يک دست کف پا را گرفته و کمي بالا بياوريد و با دست ديگرتان از بالا تا پايين پاي کودک را، ابتدا قسمت خارجي و سپس قسمت داخلي آن را مانند شکل ماساژ دهيد. ماساژ دادن را با کشيدن دست بر روي پاها انجام دهيد. هر يک از پاها را 5 تا 6 بار ماساژ دهيد.

 

با يک دست کف پا را کمي بالا آورده و با انگشت شست دست ديگر قسمت کف پاي کودک را با حرکات دايره اي شکل ماساژ دهيد.

پاها را از محل کف پا چسبيده و بدون خم کردن به سمت شکم، بالا آورده و سپس پايين ببريد. اين حرکت را 4 تا 10 بار مي توانيد تکرار کنيد.

 

اين دو حرکت نيز در جهت تقويت ماهيچه هاي پا صورت مي گيرد:

الف: پاها را از محل کف پا چسبيده و به طور يک در ميان، يک پا را بالا برده و پاي ديگر را پايين بياوريد.
ب: در حرکت دوم پاها را ضمن اين که کمي بالا گرفته ايد، از يکديگر باز کرده و سپس ببنديد. هر يک از اين دو حرکت را براي 4 تا 10 بار تکرار کنيد.

 

 ماساژ دست‌ها

دستهاي کودک را يکي يکي ماساژ دهيد. بدين منظور با دست چپ يکي از دستهاي او را بلند کرده وکمي بالا بياوريد. با دست راست.

 

با هر دو دستتان به طور هماهنگ از بازوهاي كودك به سمت انگشتان دستش ماساژ دهيد. دو انگشت شست و اشاره خود را دور بازوي كودك حلقه كنيد و به سمت خارج بچرخانيد. اين كار را چند مرتبه تكرار كنيد.
سپس اين حركت را به سمت ساعد كودك ادامه دهيد. كف دست كودك را باز كنيد و هر انگشت او را يك بار به آرامي بكشيد.

 

ماساژ صورت و سر كودك

 

از بالاي پيشاني و محل رويش موهاي كودك شروع كنيد و به سمت خارج، دستان خود را به آرامي بكشيد و كم‌كم به سمت پايين پيشاني بياييد. به نحوي كه انگار چند خط موازي را روي پيشاني مي‌كشيد. در انتها دستان خود را به سمت شقيقه‌ها ببريد و در آنجا با انگشتانتان حركت چرخشي انجام دهيد.
براي انجام ماساژ گونه‌ها دو شست خود را در دو سمت بيني كودك قرار دهيد و به آرامي به سمت گونه‌هاي كودك بكشيد. اين كار را براي قسمت‌هاي پايين‌تر صورت نيز انجام دهيد. بدين صورت كه دو شستتان را در گودي بالاي لب كودك قرار دهيد و به سمت فك بالا و گوش‌ها ماساژ دهيد. براي زير لب كودك نيز اين حركت را تكرار كنيد. براي ماساژ گوش‌ها با دو انگشت شست و اشاره، لبه خارجي و بالاي گوش را بگيريد و با حركت چرخشي به سمت لاله گوش ماساژ دهيد. در اين مرحله بهتر است كه ماساژ پيشاني را تكرار كنيد.

ماساژ پشت

 

کودک را به روي شکم خوابانده و دستهايتان را به آرامي در دو سوي ستون مهره ها، از کتف به سمت نشيمنگاه به صورت ماساژ حرکت دهيد. دقت داشته باشيد که به هيچ وجه نبايد دستتان ستون مهره ها و مهره ناحيه کمر را لمس کند. اين حرکت را 5 تا 6 بار تکرار کنيد. 

با انگشتان هر دودست، دو قسمت نرم نشيمنگاه کودک را طوري بگيريد که انگارمي خواهيد اين قسمتها را بالا بياوريد. اين عمل را از قسمت وسط اين نواحي شروع کرده و سپس به سمت خارج و پايين ادامه دهید. 
موضوع : نکات بهداشتی
تاريخ : چهارشنبه 22 تير 1390 | نویسنده : آرزو
بازدید : 965 مرتبه

 

تغذيه صحيح مادر در دوران بارداري، از اهميت زيادي برخوردار بوده و به‌ صورت مستقيم جوانه‌هاي دندان‌هاي جنين را تحت ‌تاثير قرار مي‌دهد. بايد والدين کودک را از عوارض احتمالي داروهاي مصرفي در حين بارداري، مخصوصا گروهي از آنتي‌بيوتيک‌ها آگاه کرد تا در صورت لزوم اين داروها زيرنظر پزشک معالج و نه به‌صورت خودسرانه مصرف شوند. پس از به دنيا آمدن کودک، تغذيه کودک و مادر، مهم‌ترين نقش را در مقاومت دندان‌هاي شيري و دايمي که قرار است در آينده رشد کنند، بازي مي‌کند. تغذيه کودک بهتر است با شير مادر انجام شود تا علاوه بر رسيدن مواد غذايي کامل و همچنين عواملي که باعث تقويت سيستم ايمني نوزاد مي‌شود، عمل تکامل صحيح فکين کودک که توسط مکيدن سينه مادر حاصل مي‌شود نيز، صورت پذيرد. 

دندان درآوردن بخشی از روند تکاملی کودک شماست. نخستین دندان بسیاری از کودکان حدود ۶ ماهگی می روید اما این سن می تواند از ۳ تا ۱۲ ماهگی متغیر باشد. در این سن، کودک با قرار دادن اشیاء در دهانش به کشف دنیای اطرافش می پردازد ولی بعضی از والدین این کار را نشانه دندان درآوردن می دانند...

نق نق کودک، اختلال در خواب شبانه و گاهی تب می توانند نشانه دندان درآوردن باشند اما لزوما با دندان درآوردن مرتبط نیستند. در این سن کودکان به بیماری های مختلفی مبتلا می شوند که همزمانی آنها با دندان درآوردن، این تصوراشتباه را به وجود می آورد.

پس از گذشت چند ماه از رويش اولين دندان‌هاي شيري بهتر است با نظر و صلاحديد پزشک از دادن شير به کودک توسط شيشه شير مخصوصا در طول شب جلوگيري شود تا در آينده شاهد پوسيدگي‌هاي وسيع در سطوح دندان‌ها به ويژه دندان‌هاي قدامي فک بالا يا به اصطلاح نشانگان شيشه شير نباشيم. گفتني است زماني که شير در طول شب که ميزان ترشح بزاق بسيار کم مي‌شود، ساعت‌ها داخل دهان مي‌ماند، مي‌تواند باعث ايجاد پوسيدگي‌هاي وسيع در سطح دندان‌ها شود. خصوصا زماني که اين شير، شيرين هم شده باشد! ذکر اين نکته ضروري به نظر مي‌رسد که بهتر است از همان ابتدا قندها را کمتر در اختيار کودکان قرار داد، چرا که کربوهيدرات‌ها (قندها)، علاوه بر ايجاد مشکلات عديده در بدن، قدرت پوسيدگي‌زايي بيشتري نسبت به ساير مواد غذايي دارند.

دندان درآوردن بی درد

اولین دندان های شیری کودک، معمولا دو دندان جلویی پایین هستندکه درآمدن آنها برای او دردناک است. برای تسکین این درد می توانید با انگشت تمیزخود لثه کودک را ماساژ دهید. استفاده از حلقه های لاستیکی مخصوصی که به شکل اسباببازی برای این منظور طراحی شده اند به خصوص اگر آنها را در یخچال بگذارید تا خنکشوند، بسیار مفید خواهد بود. می توانید تکه میوه ها و سبزی های سفت مثل سیب سفت،هویج، کرفس و... خنک، به کودک بدهید تا با جویدن آنها لثه های خود را ماساژ دهد.

در مواردی که دندان درآوردن کودک با درد زیاد همراه است، بامشورت با دندان پزشک متخصص کودکان و پزشک متخصص اطفال می توانید از ژل های مخصوصیکه حاوی مواد بی حس کننده هستند، استفاده کنید.

در این زمان معمولا آبریزش از دهان کودک نیز مشاهده می شود که می تواند باعث قرمزی و سوزش دور دهان و چانه کودک شود. شما می توانید با خشک کردن ملایم یا چرب کردن دور دهان کودک، از وقوع این مشکل پیشگیری کنید.

● چگونه از دندان های کودک خود مراقبت کنیم؟

اصول زیر به شما کمک می کند از دندان های کودک تان مراقبت کنید:

1- مراقبت را قبل از رویش دندان های کودک شروع کنید

قبل از رویش دندان های کودک، مرتب دهان او را تمیز کنید. پس ازهر وعده غذایی با استفاده از یک پارچه یا تکه ای گاز تمیز و مرطوب که دور انگشت پیچیده اید، لثه او را ماساژ دهید. برای خارج کردن بقایای مواد غذایی از دهان کودکاز مسواک های انگشتی که از جنس لاستیک نرم هستند، استفاده کنید. با قرار دادن این مسواک ها روی انگشت اشاره به راحتی می توانید دهان کودک خود را تمیز کنید.

وقتی دندان های کودک شروع به رویش می کنند، بلافاصله مراقبت ازآنها را آغاز کنید. بسیاری از والدین تصور می کنند مراقبت از دندان های شیری کودک به دلیل اینکه در نهایت با دندان های دایمی جایگزین می شوند، مهم نیست اما این تصوراشتباه است. دندان های شیری فضای لازم برای دندان های دایمی را حفظ و به کودک درجویدن و حرف زدن کمک می کنند. اگر از دندان های شیری به خوبی مراقبت نشود، می پوسند و در نهایت عفونت و آبسه دندان ایجاد می شود. این مشکلات می توانند دندان های دایمی و فضای آنها را تحت تاثیر قرار دهند.

2- جلوی ایجاد حفره در دندان های کودک را بگیرید

نخستین علامت ایجاد حفره در دندان های کودک، تغییر رنگ و ایجاد فرورفتگی های کوچک در دندان است. خوابیدن کودک در حالی که سینه مادر یا شیشه حاوی شیر (یا بدتر از آن آبمیوه) در دهانش است، عامل اصلی پوسیدگی دندان است. شیشه شیر را برای مدت طولانی در دهان کودک نگذارید به خصوص اگر محتویات آن تمام شده و کودک فقط آن را می مکد. توصیه می شود تا حد امکان پس از رویش دندان های کودک و باصلاحدید پزشک، شیر دادن شبانه به کودک قطع شود. اگر این کار به هر علت مقدور نیست،پس از هر بار شیر خوردن کودکان، مخصوصا شب ها مقداری آب به کودک بدهید. تمیز نکردن دندان های کودک علت دیگر ایجاد حفره در دندان آنهاست.

3- پس از وعده های غذایی به کودک آب بدهید

بعضی از غذاها به راحتی با خوردن مقداری آب از دندان های کودک شسته می شوند، اما بهتر است هرچه سریع تر کودک را با مسواک آشنا کنید. باید یک مسواک نرم مخصوص کودک تهیه و در اختیار کودک قرار داده شود تا بتواند آن را به دهانش ببرد. از حدود ۱۸ ماهگی که تعداد دنداهای شیری زیاد می شوند، پدر یا مادر باید مرتب دندان های کودک را مسواک بزنند، البته بدون خمیر دندان. تا قبل از اینسن، می توان دهان و دندان کودک را با استفاده از مسواک انگشتی (یا همان طور که گفته شد با پارچه یا گاز) تمیز کرد.

4-  پس از ۲ سالگی از خمیردندان استفاده کنید

بعد از ۲ سالگی از خمیردندان بدون فلوراید برای مسواک زدن دندانهای کودک استفاده کنید. مقدار خمیردندان نباید از اندازه یک عدس بیشتر باشد. بعد از۳سالگی که کودک توانایی خالی کردن محتویات دهان را پیدا می کند، می توانید ازخمیردندان های حاوی فلوراید و مخصوص کودکان استفاده کنید. قبل از ۳ سالگی که هنوزکودک نمی تواند محتویات دهان خود را خالی کند، ممکن است خمیردندان حاوی فلوراید را ببلعد که مضر است.

5-  کودک باید مرتب فلوراید دریافت کند

اگر هنوز خمیردندان حاوی فلوراید برای کودکتان تهیه نکرده اید،در هر صورت باید مقدار کافی فلوراید به او برسد؛ زیرا فلوراید نقش بسیار مهمی درپیشگیری از پوسیدگی ها دندان دارد. در این مورد باید با دندان پزشک متخصص کودکانمشورت کنید. معمولا برای کودکان زیر ۳سال عمدتا از وارنیش های فلوراید در مطب های دندان پزشکی استفاده می شود.

6- کودک را به طور مرتب برای معاینه به مطب دندان پزشک ببرید

همه کودکان باید تا قبل از یک سالگی و نه دیرتر از آن، حداقل یکبار تحت معاینه دندان پزشکی قرار گیرند. توصیه کلی این است که تمام افراد حداقل ۶ماه یکبار معاینه دندان پزشکی شوند. داشتن یک برنامه منظم برای معاینه های دندانپزشکی می تواند تضمین کننده سلامت دهان و دندان در تمام عمر کودکتان باشد.

منابع: سایت آفتاب، سایت راسخون
موضوع : نکات بهداشتی
صفحه قبل 1 صفحه بعد
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پيوند هاي روزانه
آمار سايت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازديدهاي امروز : 20 نفر
بازديدهاي ديروز : 26 نفر
بازدید هفته قبل : 60 نفر
كل بازديدها : 167401 نفر